Skip to content

COVID-19 Updates

For the latest COVID-19-related updates and information, visit our Important Updates webpageARP-ESSER Funding Plan

Undergraduate Awards recognize student achievement

Congratulations to the following Fort Plain students who were honored on June 14 for their  achievements at the Undergraduate Awards Ceremony.

Listed by Award, Sponsor: Recipient

  • 21st Century Leadership Award, Wells College: Kasidy Rouse
  • 21st Century Leadership Award, Wells College: Tucker Jones
  • Award in Memory of Clara Kilpatrick (boy), Clara Kilpatrick Scholarship Fund: Devan Sanders
  • Award in Memory of Clara Kilpatrick (girl), Clara Kilpatrick Scholarship Fund: Marionna Stephens
  • Bausch & Lomb Science Award, University of Rochester: Robert Jordan
  • Citizenship Award, Mrs. Deborah Waner: Clayton Welch
  • Citizenship Award, Mrs. Deb Waner: Griffin MaGinnis
  • Citizenship Award, Mohawk Valley VFW Post 3275 Aux: Marionna Stephens
  • Clarkson Leadership Award, Clarkson University: Sarah Florian
  • Clarkson University Achievement Award, Clarkson University: Hailey Hogan
  • Computing Medal & Scholarship Program Award, Rochester Institute of Technology: Levi Thomas
  • Computing Medal & Scholarship Program Award, Rochester Institute of Technology: Erin Crouse
  • Diligence and Dedication in PreCalculus, Mr. Lucas Santiago: Sarah Florian
  • Elmira College Key Award, Elmira College: Elizabeth VanDycke
  • Excellence in Creative Writing (Grade 10) from Mary Reed McCall, Mrs. Mary Reed McCall: Joseph Stinebrickner
  • Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award in Humanities & Social Sciences, University of Rochester: Talia Narzymski
  • George Eastman Young Leaders Award, University of Rochester: Emma Oldick
  • GFWC Mohawk Valley Women’s Club Award, GFWC Mohawk Valley Women’s Club: Gracelynn Rice
  • Highest Average in AP Biology, Mr. Jay D. Jarabek: Robert Jordan
    Highest Average in the 10th Grade After 3 Quarters, Fort Plain Teachers’ Association: Alex Rivkowich
  • Highest Average in the 11th Grade After 3 Quarters, Fort Plain Teachers’ Association: Robert Jordan
  • Highest Average in the 9th Grade After 3 Quarters, Fort Plain Teachers’ Association: Brady Keane
  • Interest and Effort in Geometry, Mr. Lucas Santiago: VanDwane Tulabing
  • J.D.J. Above and Beyond Award, Mr. Jay D. Jarabek: Natalie Thibodeau
  • J.D.J. Above and Beyond Award, Mr. Jay D. Jarabek: Erin Crouse
  • J.D.J. Above and Beyond Award, Mr. Jay D. Jarabek: Ethan Kilmartin
  • J.D.J. Above and Beyond Award, Mr. Jay D. Jarabek: Sarah Florian
  • Julia Inella Memorial Award, Mr. & Mrs. Robert Bleichner: Keagen Ford
  • LeMoyne College Heights Program, LeMoyne College: Sarah Florian
  • Loyal Order of the Moose Art Award, Canajoharie Lodge 853: Nura Handy
  • Mayflower Society Awards, Society of Mayflower Descendants: Robert Jordan
  • Mayflower Society Awards, Society of Mayflower Descendants: Talia Narzymski
  • Michael Hazzard Memorial Award, Family & Friends of Michael Hazzard: Ethan Kilmartin
  • Most Improved Student in Grade 10 History, Mohawk Valley VFW Post 3275 Aux: Jacen Grassel
  • Most Improved Student in Grade 11 History, Mohawk Valley VFW Post 3275 Aux: Cheyanne Wahl
  • Most Improved Student in Grade 9 History, Mohawk Valley VFW Post 3275 Aux: Amelia Cruger
  • Most Outstanding English Student in Grade 11, Mr. David O. Matt: Sarah Florian
  • Outstanding Achievement in Pre-Calculus, Mr. Lucas Santiago: Robert Jordan
  • Outstanding Achievement in Spanish II Award, Mrs. Patti Jarabek: Brady Keane
  • Outstanding Achievement in Spanish III Award, Mrs. Patti Jarabek: Mayreni Quiroz-Romero
  • Outstanding Achievement in Spanish III Award, Mrs. Patti Jarabek: Kristin Sanders
  • Outstanding Achievement in Spanish IV Award, Mrs. Patti Jarabek: Keagen Ford
  • Outstanding Achievement in Spanish IV Award, Mrs. Patti Jarabek: Erin Crouse
  • Rensselaer Medal Award, Rensselaer Polytechnic Institute: Robert Jordan
  • RIT Innovation & Creativity Award, Rochester Institute of Technology: Keagen Ford
  • RIT Innovation & Creativity Award, Rochester Institute of Technology: Talia Narzymski
  • Student Sage Scholar, The Sage Colleges: Cheyanne Wahl
  • The Evadean Handy Mathematics Award, Board of Education: Estee Smith
  • Triple “C” Award, State of New York Office of the Attorney General: Brady Keane
  • Triple “C” Award, State of New York Office of the Attorney General: Marionna Stephens
  • Undergraduate Student of the Year Award, Elementary Student Council: Talia Narzymski
  • Xerox Award for Innovation and Information Technology, University of Rochester: Seth Rivkowich