Skip to content

Fort Plain Spring Sports Reception and End of Year Awards

NYSPHSAA “School of Excellence”-  Sixteen (16) of seventeen (17)- Varsity Sports had a 90 average for 75% of the team members. Western Athletic Conference Mohawk Division Scholar Male Athlete- Bryce Thibodeau

Softball: WAC Mohawk Division MVP– Michaela Stockwell
WAC 1st Team All-Stars- Jenna Reese (OESJ- Fontana LaCoppla); 2nd Team- (OESJ-Abby Johnson)
Second Effort- Jenna Reese
Most Valuable Player – Michaela Stockwell
D’Arcangelis Super-Sub Award- Faith-Araya Rende

Girls Track & Field: Second Effort- Cheyanne Wahl
Outstanding Track- Molli Bates
Outstanding Field- Quinn Jones
Outstanding Track & Field- Sarah Florian
Noah Fredericks Memorial Senior Track Award– Quinn Jones
Roland Littrell Jr. Memorial “Love of Running” Award– Sherry Huang
Rich Bower Memorial Track & Cross Country Award– Sherry Huang

Boys Track & Field: Second Effort- Howie Kelley
Outstanding Track- Mekhi Lanier
Outstanding Field- Hunter Logan
Outstanding Track & Field- Joe Le Moine
Noah Fredericks Memorial Senior Track Award– Patrick Murphy
Roland Littrell Jr. Memorial “Love of Running” Award– Seth Wintermute

Baseball: WAC Mohawk Division Co-MVP– Troy Butler
WAC All-Stars– Bryce Thibodeau, John Cortese, Brady Fureno, Nate Buley, Josh Nellis
Second Effort- Dawson Nare
Outstanding Pitcher- John Cortese
Defensive Player- Jaxson Yacowenia
Most Improved- Taylor Gifford
D’Arcangelis Super-Sub Award- Jalen Hall
Shannon Fureno Memorial Baseball Award– Josh Nellis
Rich Bower Memorial Baseball Awards– Bryce Thibodeau & Brady Fureno
Bo Baker Memorial Award- Highest Batting Average– Troy Butler (.530)

Board of Education Senior Sportsmanship Awards– Quinn Jones & Jalen Hall

Carol Christie Mancini Memorial Cheerleading Award– Quinn Jones
Jane Karker Memorial Cheerleading Coach’s Award– Jasmin Rouse

Coaches Most Improved Girl Award (Gr. 9-12) – Cara Porter
Coaches Most Improved Boy Award (Gr. 9-12) – Troy Butler

Board of Education Outstanding Underclass Girl– Michaela Stockwell
Board of Education Outstanding Underclass Boy– Brady Fureno

William Doerrer & Son Outstanding Senior Girl– Emily Abrams
William Doerrer & Son Outstanding Senior Boy– Jaxson Yacowenia